noah-nuh-buyuk-tufan-filmi-izle

Noah – Nuh: Büyük Tufan

Noah – Nuh: Büyük Tufan

Noah – Nuh: Büyük Tufan filmi hakkında ki yorumumdan bahsedeceğim. Aronofsky’ın son filmi Nuh: Büyük Tufan izleyicilerden oldukça ters tepkiler almıştı fakat şöyle bir durum var ki filmin dini kısmını sorgulamazsak ortada çok güzel hazırlanmış bir hikaye yer alıyor.

Film vizyona girdiği an bazı İslam ülkelerinde yasaklandı. Ülkemizde bu şekilde bir yasaklanma olmaması sevindirici bir haber. Herkesin inancı kendine göre farklıdır, Müslümanlar ve Hristiyanlar. Bazı yorumcular filmin Hristiyan inancına bir bağlılık yaptığını söyleseler de böyle bir bağıntı filmde yok. Film bir sanat olduğu için Peygamberler için bir takım betimlemelerde bence bir sakınca olmamalı.

Kralla yönetilen bir ülkede Noah ailesiyle beraber insanlardan oldukça uzak sakin bir yerde hayat yaşamakta. Ailelerine daha sonra küçük bir kız evlat ediniyorlar. Bu kız rüyasında bir tufan olacağını ve hayvanların bir gemiye bineceğini görüyor bu durumu büyük babasıyla paylaşıyor. Bu sırada bir çok mucize gerçekleşiyor ve Kral bu gemiye binmek için halkı kışkırtmaya çalışıyor. Noah yani Nuh, Kral ile mücadele ederken rüyasında gördüğü tufandan sonra sadece hayvanların hayatta kalacağını bildiği için çocuğuyla baş başa kalıyor.

Nuh büyük tufan
Nuh büyük tufan

Filmin İslami inançla çok aşırı bir ilgisi aslında yok film daha çok hayvanlara verilen saygıyı ön plana alıyor. İnsanlar doğaya zarar verdiği için Noah doğanın gerçek sahiplerinin hayvanlar olduğunu düşünüyor hatta ailesini bile bu yüzden karşısına alıyor. Sel yavaştan gelirken başlayan yağmur ile bir çok hayvan gemiye doğru yol alırken muhteşem bir görsellik izleyicilerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Uzun bir film olmasının yanı sıra etkileyici bir film.

Görüldüğü üzere İslami inanca göre gelişen “Nuh Tufanı” ile filmin pek ilgisi yok. Zaten Hıristiyan inancına bağlılık gibi bir derdi de yok dediğimiz gibi. Doğaya ve üzerinde yaşayan canlılara bilerek veya bilmeyerek büyük bir saygı duruşuna dönüşüyor film. İnsanların doğayı nasıl katlettiğini gören Noah, doğayı gerçek sahiplerine, hayvanlara bırakmak için ailesini bile yeri geldiğinde ciddi biçimde karşısına alıyor. Hayvanların gemiye yarattığı akınlar esnasında etkileyici görsel sahneler yakalanan filmde Kral’ın hikayeye dahil olmasından sonra da heyecan ve gerilim dozu artıyor. Anlatılan hikayenin tarihi gerçekliğini bir tarafa bırakırsanız biraz uzun süresine rağmen etkileyici bir film kalıyor geriye. Darren Aronofsky’nin en iyilerinden diyemeyiz ama tökezlemediğini rahatlıkla belirtebiliriz.
Ari Handel ve Darren Aronofsky senaryoya imza attılar filmin oyuncu kadrosunu sayacak olursak Jennifer Connelly, Russell Crowe, Anthony Hopkins, Ray Winstone, Logan Lerman, Emma Watson, Douglas Booth ve Nick Nolte nuh büyük tufan filminde.
Bu konu hakkındaki düşüncenizi belirtin
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir