çörek otunun faydaları

Her Hastalığa Birebir: Çörek Otu

Ülkemizde çörek otu 35-40 cm’a kadar boyu gözükmektedir. Çörek otu Türk halkının da birçok yemeğinin ve yiyeceğinin de vazgeçilmez lezzeti olan çörek otu aslında bahsedildiği gibi şifaya birebir. Çörek otu adı altında kullandığımız bölgeleri ise aslında bitkinin tohumlarıdır .

Thymoquinon ve nigellon gibi faydalı vitaminlere ev sahipliği yapan çörek otu birçok ilaç için hammade olarak kullanılmaktadır .  Tarihsel açıdan bakıldığında çörek otu geçmiş dönemlerden günümüze kadar kullanıldığı ve kullanılmakta olduğu görülmektedir . Avrupa ülkelerinde ve dünya genelinde birçok farklı türü olmasına rağmen  ülkemizde kullandığımız çörek otu türü “Nigellae sativa“‘dır .

Çörek Otunun Sağlığa Faydaları

Kolon Kanseri:

2010 yılında Mısır’da gerçekleştirilen  ve edinilen bulguların National Library of Medicine ’da yayınlanan çalışma kaynak alındığında  çörek otu laboratuvar hayvanlarındaki  kolon kanseri hücrelerinin sayısının önemli ölçüde azalmasını sağlamış.

Meme Kanseri:

2003 yılında ABD merkezli  Jackson State Üniversitesi tarafında gerçekleştirilen çalışmada çörek otunun yağı kullanılarak kanser hücrelerinin önemli bir miktarda tedavi edilmesi sağlanmıştır .

Beyin Kanseri:

Çörek otunda bulunan “thymoquinone” adlı eklenti en tehlikeli beyin kanseri türlerinden biri olan “Glioblastoma” nedeniyle gerçekleşen hücre ölümünü yavaşlattığı gözlemlenmiştir .

Pankreas Kanseri: ABD merkezli “The Kimmel Cancer Center” tarafından Prof. Hwyda Arafat önderliğinde kurulan ekip tarafından ABD’de yapılan araştırmalar doğrultusunda , çörek otu yağında bulunan “thymoquinone” adlı kimyasal eklenti pankreas kanseri hastalarında kanserli hücrelerin üremesini  durdurduğu  ve bu hücreleri etkisiz hale getirerek kanserli hücre sayısını azalttığı görülmektedir .

Hipertansiyon: Kan basıncının normal olarak kabul edildiği bir takım değer bulunmaktadır. Kan basıncının normal olarak kabuk edilen bir takım değerin üstünde olmasına hipertansiyon adı verilmektedir . Yapılan  bir takım araştırmalar sonucunda kalp hastalıklarında önemli bir etken olduğu keşfedilen hipertansiyon , günümüzde genellikle yetişkin ve yaşlı bireylerde rastalan önemli bir sorundur .

Çörek otu yapılan bir takım araştırmalar sonucunda kan basıncını düşürmede etkiliği olduğu gözlemlenmiştir .

Diş Ağrısı:  

Diş ağrısı sebebi ile ilaç kullanmaktan çekinmekte yada istemiyor iseniz ağzınızda ağrı yapan bölgeye yağ haline getirmiş olduğunuz  çörek otunu sürebilirsiniz . Belirli bir süre sonra o bölgedeki ağrı hissini alacaktır .

Diğer Faydalarına kısaca değinmek gerekirse , Kan pıhtılaşmasını önleyici etkiye  ,  İyi bir idrar sökücü olduğu , Vücudumuzun enerji ihtiyacını sağlamakta iyi bir besin kaynağı olduğu bundan dolayı Enerjik , dinç olmamızı sağladığı , Alerjiyi önleme etkisinin bulunduğu Mide zarını tahriş eden bir takım asitlere karşın mideyi koruduğu ve daha birçok özellik yapılan araştırmalar sonucunda bulunmuştur …

 

Bu konu hakkındaki düşüncenizi belirtin
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir