super-ay-fotograflari

Dünya’nın Dört Bir Tarafından Süper Ay Fotoğrafları

Dünya’nın Dört Bir Tarafından Süper Ay Fotoğrafları

Geçtiğimiz iki gün önce herkesin heyecanla izlediği Süper Ay nedir? Ülkemizden başta olmak üzere Dünya’nın dört bir tarafından Süper Ay görüntüleri..

Süper Ay Nedir?

Süper Ay, Dünya’nın Ay’a daha fazla yaklaşıp, Ay’ın ise dünyadan daha büyük ve parlak görüldüğü durumdur. İki gün önce Süper Ay izleyicilerini kendine hayran bıraktı. Sizler için dünyanın farklı yerlerinden Süper Ay’ın fotoğraflarını derledik.

Super Moon olarak bilinen Süper Ay 14 Kasım günü yani iki gün önce normalden %30 daha parlak ve %13 daha büyük görüntülendi. Normalde Ay yılda beş kez Dünya’ya yakın geçer fakat hem yakın mesafe hemde dolunay olarak çok yakın bir mesafede olması sadece yılda bir kez olur. Bizlerin çok az görebileceğimiz Süper Ay, araştırmacılar tarafından her yıl gözlenebilir.

Peki 14 Kasım günü Super Moon’un diğer aylardan farkı ne? 1948 senesinden bu zamana kadar Ay, Dünya’ya hiç bu kadar kısa bir mesafede olmamıştı. Sizler Süper Ay‘ı göremediyseniz çok fazla üzülmenize gerek yok 25 Kasım 2013 yılında Süper Ay tekrar gözlemlenebilecek.

 

Dünya ve Ay’ın birbirine olan bu yakınlık mesafesinin nedeni uydumuzun yörüngesinin, Dünya’nın ekvotoruyla 5.1 derecelik bir eğime sahip olması. Var olan bu ekliptik eğimden dolayı Dünya ve Ay arasında ki uzaklık farkı değişebilir.

TÜRKİYE – AFYONKARAHİSAR

super-ay-1

NEW MEXİCO – Albuquerque

super-ay-2

ANKARA

superay-3

KAZAKİSTAN – UZAY ÜSSÜ

superay-4

TÜRKİYE – BİNGÖL

superay-5

BREZİLYA

superay-6

PEKİN – ÇİN

superay-7

CORDOBA – İSPANYA

superay-8

GLASTONBURY – İNGİLTERE

superay-9

ALMANYA – HANAU

superay-10

Bu konu hakkındaki düşüncenizi belirtin
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Dünya’nın Dört Bir Tarafından Süper Ay Fotoğrafları” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir